Vedení města je přesvědčeno, že divadlo může dobře fungovat i se schváleným rozpočtem

Upraveno: 16.02.2020

Opavou se v posledních dnech šíří informace o krizi ve Slezském divadle. Ředitel divadla Jindřich Pasker totiž rozhodl o propuštění celkem 17 zaměstnanců.

„K poslednímu lednu obdrželo výpověď pět sólistů opery, pět členů pěveckého sboru, dva členové baletu, dva techničtí pracovníci a jeden dirigent. Všem bylo vyplaceno tříměsíční odstupné a běží jim dvouměsíční výpovědní lhůta. Divadlo s nimi dále jedná i o případném hostování,“ uvedl Pasker.

Důvod k tomuto kroku je podle Paskera nedostatek financí, které divadlo získalo od města. S tím ale vedení opavské radnice nesouhlasí:

„Skutečnost je taková, že divadlo dostalo z městského rozpočtu 68 milionů korun, což je o milion méně, než tomu bylo v loňském roce. Nicméně toto dle našeho názoru nemuselo vést k hromadnému propouštění, čekali jsme spíše přijetí různých úsporných opatření či jiných manažerských kroků. Pravdou však také je, že ne všichni členové divadelního souboru jsou vytíženi natolik, aby je bylo nutné platit jako interní zaměstnance,“ shodují se představitelé radniční koalice.

V současné době koluje Opavou petice, která požaduje navýšení rozpočtu divadla pro letošní rok. Tu podpořili také představitelé opavské ODS, kteří vydali tiskovou zprávu se stejným požadavkem.

„Zajímavé je, že při prosincovém hlasování o rozpočtu nikdo z představitelů ODS nepoukázal na to, že by byl rozpočet pro divadlo nízký. Naopak se vedla diskuse o tom, zda město neinvestuje příliš moc peněz do kultury například na úkor sportu,“ uvedla první náměstkyně primátora Pavla Brady.

Primátor Zdeněk Jirásek k tomu dodal:

„Nesouhlasím s tím, že divadlo dostalo od města extrémně malý finanční příspěvek. Došlo sice k určitému snížení, ale v rámci městského rozpočtu se s výjimkou školství a sociální oblasti bohužel muselo šetřit všude. Po informacích, které jsem získal z nezávislých zdrojů z jiných divadel v České republice, jsem navíc přesvědčen, že tento rozpočet umožňuje i nadále udržení a rozvoj dvousouborového divadla, což je pro nás prioritní. Také tvrdím, že bychom v České republice našli jen velmi málo měst, které na kulturu věnují tak vysoké procento ze svého rozpočtu.“

Představitelé vedení města navíc celou věc nepovažují za uzavřenou. Na únorovém jednání zastupitelstva přislíbili, že v červnu vyhodnotí současný stav a dopady opatření, které divadlo přijalo a budou se celou situací znovu zabývat.

„Petice ohledně divadla bohužel zbytečně podporuje vznik paniky. Objevily se již například informace, že divadlo bude hrát pouze v omezené formě či bude fungovat bez opery. Tyto informace se v žádném případě nezakládají na pravdě, v této chvíli se pro návštěvníky divadla skutečně nic nemění,“ uvedla náměstkyně Pavla Brady a znovu zdůraznila, že zánik opery rozhodně současné vedení města nepřipustí.

Slezské divadlo mělo do doby propouštění celkem 188 zaměstnanců, z nichž 115 bylo členů uměleckého souboru, 54 lidí zastávalo dělnické profese a 19 pracovalo v kancelářích. Kapacita opavského divadla je 360 míst, během jedné divadelní sezóny je zde uvedeno celkem 11 premiér.

Lada Dobrovolná
Tisková mluvčí

 

Publikováno dne 29.2.2012