Začátky konání zastupitelstev se budou přizpůsobovat projednávanému programu

Upraveno: 22.02.2020

Další zastupitelstvo proběhne 15. prosince v Kulturním domě Na Rybníčku od 9 hodin.

Během minulého volebního období probíhala zasedání zastupitelstev od 13 hodin. Návrh koalice, který byl na prvním zastupitelstvu odhlasován, aby se příští jednání zahájilo již v 9 hodin ráno, tak vyvolal otázky z řad veřejnosti i opozičních zastupitelů.

„Ta devátá hodina není trvalá a neznamená to, že všechna zastupitelstva budou začínat právě v tuto dobu. K tomuto kroku jsme nyní přistoupili především proto, že se bude projednávat rozpočet. Jedná se o velmi rozsáhlý a pro město strategicky významný materiál, o kterém se v minulosti jednalo vždy dlouhé hodiny. Byli bychom velmi neradi, aby takto důležitá rozhodnutí ovlivňovala například únava jednajících,“  vysvětlil na tiskové konferenci primátor Martin Víteček.

Zastupitelstva, která se protahovala dlouho do noci, podle našich informací vyhovovala občanům ještě méně, než doba dopolední. Navíc je třeba vzít v úvahu, že při večerních jednáních bylo nutné kompenzovat přesčasy úředníků, kteří se zastupitelstev zúčastňují. V neposlední řadě, zkušenosti z posledních čtyř let ukázaly, že i když se zasedání posunula na odpolední hodiny, nezúčastňovalo se jich početně více občanů, než v letech, kdy se konala dopoledne. Praxe dopoledních zastupitelstev funguje navíc bez komplikací i v řadě jiných měst po celé České republice,“dodal primátor Martin Víteček.

Primátor na závěr uvedl, že v případě projednávání materiálů, u kterých se bude očekávat větší účast a zájem občanů, se bude doba zastupitelstev samozřejmě dopředu projednávat a čas zahájení bude posunut na pozdější hodiny.

Občané mohou navíc celé, nesestříhané záznamy zastupitelstev najít také na webu města na www.opava-city.cz/cs/zaznamy-z-jednani, kde je možné je kdykoliv zhlédnout.    

Lada Dobrovolná
Tisková mluvčí