Zapojte se do Evropského týdne mobility

Upraveno: 08.12.2019
Již pošesté se město Opava stane součástí Evropského týdne mobility. Tato kampaň se koná v mnoha městech po celé Evropě vždy v týdnu od 16. do 22. září. Poslední akcí v rámci kampaně bude cyklojízda podporující Charitu v sobotu 24. září.

Již pošesté se město Opava stane součástí Evropského týdne mobility. Tato kampaň se koná v mnoha městech po celé Evropě vždy v týdnu od 16. do 22. září. Cílem je upozornit na neudržitelný nárůst individuální automobilové dopravy ve městech a rovněž ukázat způsoby jejich řešení.

Prvním vlaštovkou Evropského týdne mobility bude noční jízda Opavou na kolečkových bruslích Blade Night, která je zařazena na sobotu 10. září od 20 hodin. Druhý den bude rovněž ve znamení osmikolečkového sportu. V Městských sadech se od 11 hodin uskuteční finále Moravské inline tour 2016.

Z kolečkových bruslí můžete v sobotu 17. září přesednout na kolo a od devíti hodin se vydat po cyklostezce až do Krnova na Kofolu a zase zpátky do Opavy na Fidorku. Startovat se bude v Opavě u koupaliště a v Krnově u Petrova rybníka. Cestou bude opět připravena řada zajímavých stanovišť.

 Pro školy je připravena celoevropská dopravní soutěž Oblékáme hada Edu a také Den na kolečkách, což je inlajnový závod v podzemních garážích obchodního centra Breda & Weinstein, který začne v 9 hodin ve středu 21. září. „Jelikož by i Magistrát města Opavy šel rád příkladem a ukázal, že se jeho zaměstnanci jeden den bez auta klidně obejdou, tak se zapojí ve stejný den do akce Na úřad bez auta!, kterou organizuje Krajský úřad Moravskoslezského kraje. Zúčastněné zaměstnance magistrátu poznáte podle toho, že budou mít na sobě tričko limetkové barvy s logem Dne bez aut, ale především podle toho, že se dopraví do práce i z práce jinak než autem,“ uvedla k akci koordinátorka EVVO Petra Veličková.

Akci může také podpořit široká veřejnost, a to ve čtvrtek 22. září. Ti řidiči, kteří navíc vyrazí městskou hromadnou dopravou, se svezou zdarma. Stačí předložit malý technický průkaz k automobilu. „Jeden technický průkaz poslouží jako jízdenka pro jednu osobu,“ připomněla Veličková.

Evropský týden mobility bude uzavřen charitativně podbarvenou cyklojízdou Opavou, která je připravována ve spolupráci se Slezským gymnáziem. „Za každého zájemce, který se cyklojízdy zúčastní, přispěje město určitou částkou na mobilní hospic Charity Opava,“ doplnila městská koordinátorka. Cyklojízda je pánována na sobotu 24. září a startovat se bude průběžně od 14 do 15 hodin z prostoru před vstupem na stadion v Městských sadech. Cíl bude tamtéž do 18 hodin. Účastníci obdrží mapku s doporučenou trasou a cestou budou sbírat razítka ze stanovišť. „Za předložená razítka v cíli obdrží drobnou odměnu. Účast na cyklojízdě je zdarma,“ dodala na závěr Petra Veličková.

Další informace najdete zde

Ke stažení