Židovský hřbitov by měl projít rekonstrukcí

Upraveno: 28.11.2019
Židovská obec v Ostravě požádala město Opavu o převod pozemku, na kterém se nachází židovský hřbitov. Ten má zájem rekonstruovat a obnovit jeho funkci. Rozhodnutím zastupitelů, kteří vyšli žadateli vstříc, bylo vlastnické právo z města na Židovskou obec bezplatně převedeno.

Židovská obec v Ostravě požádala město Opavu o převod pozemku, na kterém se nachází židovský hřbitov. Ten má zájem rekonstruovat a obnovit jeho funkci. Rozhodnutím zastupitelů, kteří vyšli žadateli vstříc, bylo vlastnické právo z města na Židovskou obec bezplatně převedeno.

„Židovská obec Ostrava hodlá s pomocí grantů postupně hřbitov opravit, vztyčit a upevnit popadané náhrobky, prořezat přerostlé dřeviny a obnovit parkovou úpravu do podoby reprezentativního a důstojného místa posledního odpočinku. Stejně tak hodlá zrekonstruovat obřadní síň umístěnou v areálu hřbitova,“ píše Židovská obec v žádosti o převod.

Hřbitov by měl být zprovozněn i pro účely pohřbívání. Jeho kapacita je zaplněna maximálně z 60 % při zachování původních hrobových míst. Jsou zde pohřbeny desítky židovských rodin včetně významných opavských osobností, jako byl Breda, Altschul či Eisner.

Lada Dobrovolná
Tisková mluvčí