Úvěr poslouží k předfinancování projektů

Upraveno: 23.09.2020
Ilustrační obrázek

Město Opava chce v příštím roce rozjet několik velkých investičních akcí, na které hodlá čerpat peníze z dotací. Již při vypisování výběrového řízení je ale nutné mít zajištěno celé financování jednotlivých projektů. Proto se město rozhodlo vzít si 400 milionový úvěr, jeho čerpání dnes schválili zastupitelé. „Jedná se o úvěr revolvingový, to znamená, že po získání dotace peníze můžeme okamžitě vracet,“ vysvětlil primátor Tomáš Navrátil. Ke konci roku 2023 by přitom mělo být již splaceno 200 milionů.

Pokud by město k čerpání úvěru nepřistoupilo, nemohla by se řada investičních akcí realizovat. „V příštím roce očekáváme v souvislosti s koronavirovou pandemií výpadek v příjmech cca 150 až 200 milionů korun.  A víme, že nepůjde pouze o rok 2021, výpadek se očekává i na další roky. Samozřejmě, že prověřujeme všechny možnosti úspor, jak v provozu u nás na úřadě, tak v našich organizacích a obchodních společnostech. Peníze ale každopádně chybět budou. Investice bychom velice neradi zastavovali, takže je čerpání úvěru bohužel nezbytné,“ vysvětlil primátor města Tomáš Navrátil a dodal, že momentální situace je naštěstí příznivá, protože bankovní ústavy nabízejí velmi nízké úrokové sazby.

Peníze z přijatého úvěru by měly pokrýt předfinancování celkem pěti investičních akcí. Více než 262 milionů bude město potřebovat na vybudování splaškové kanalizace v Komárově a Suchých Lazcích. Na novostavbu hasičské zbrojnice v Kylešovicích je určeno téměř 55 milionů. Za dalších 45, 5 milionu by měly být zrevitalizovány  bytové domy na Hrnčířské ulici s čísly popisnými 3 až 11 a na Masarykově 14.  Zateplení a oprav by se měly dočkat i domy na Hobzíkově 31 a 33, kde se počítá s náklady ve výši 15 milionů.  Na další etapu revitalizace sídliště Opava-Kylešovice je předběžně potřeba cca 18,5 milionu korun.

Na poskytnutí úvěru bude samozřejmě vypsáno výběrové řízení formou poptávky a to již v nejbližších dnech. Smlouva pak bude předložena zastupitelům ke schválení na prosincovém zasedání,“ uzavřel primátor Tomáš Navrátil. 

 

Lada Dobrovolná
tisková mluvčí