Na vytápění tříd dostaly peníze navíc

Upraveno: 25.10.2022
Ilustrační obrázek

Stále stoupající ceny energií, a tedy vyšší náklady na vytápění, svícení a další související potřeby, jsou důvodem k velkým obavám. Město Opava také intenzivně řeší, jak se s vizí energetické budoucnosti vyrovnat. O tom více píšeme na stránkách aktualit.

Město ale nejsou jen budovy magistrátu, veřejné osvětlení a vytápění bytů. Jsou to také školy, ať už základní či mateřské, kterých je zřizovatelem. I když existují technologické možnosti ke snížení energetické náročnosti školních budov a zařízení, nedají se zprovoznit mávnutím kouzelné hůlky, ale jsou to dlouhodobé investiční záměry. Zima je ale na krku a školy potřebují energie hned – už kvůli vytápění tříd a dalších prostor, svícení atd. 

Město proto rozhodlo o navýšení finančních rozpočtových příspěvků pro své školy, kterými jim pomůže překonat nadcházející topnou a energetickou sezonu. Jednotlivé školy tak dostaly na pokrytí nákladů spojených s energiemi podle své velikost od 68 000 korun až po 1 751 000 korun. Celkem se jedná o částku 7 milionů korun. K tomu má město ještě téměř půl milionu korun jako zálohu pro tento účel.

„Situace není vůbec jednoduchá, ale město naštěstí nezaspalo a hned, jak se začaly objevovat informace o zvyšování cen energií, začalo jednat. To se ale projeví až v dalších letech. Teď jsme alespoň navýšili peníze pro školy, aby byly schopné topit a nemusely tak učit opavské děti v zimě a tmě, nebo dokonce uzavírat své budovy a přecházet na distanční výuku. I tak se ale školy úsporným krokům nevyhnou, stejně jako celý magistrát a jím další zřizované společnosti,“ uvedl k situaci náměstek opavského primátora Michal Kokošek, který vede magistrátní energotým.

Na nákup elektrické energie pro školy, včetně Zařízení školního stravování, které pro školy zajišťuje obědy a svačiny, a Střediska volného času, odsouhlasili zastupitelé pro rok 2022 celkovou částku 12 210 000 Kč. Jen za první pololetí ale rostoucí náklady na elektriku vyčerpaly z rozpočtu více než 7 milionů. A ceny i nadále stoupaly, především u plynu. Na něj bylo v rozpočtu na počátku roku vyčleněno 11 a půl milionu, dalších 6 milionů bylo určeno společnosti, která některé školy vytápí. Ale od ledna do konce června 2022 už náklady na plyn atakovaly 11 milionů.
A to topná sezona vlastně teprve začíná.

 

Martin Kůs
Tiskové oddělení