Pojeďte s námi Do práce na kole, pěšky nebo poklusem!

Upraveno: 22.02.2024
Ilustrační obrázek

Registrace do Květnové výzvy Do práce na kole 2024 se právě otevírá a Opava u toho samozřejmě nesmí chybět! V únoru je startovné nejvýhodnější, s přihlášením proto neváhejte.

Cílem výzvy je podpořit městskou cyklistiku a další druhy aktivní a udržitelné dopravy a poukázat na jejich ekologické, zdravotní a ekonomické výhody. Celorepublikovou kampaň pořádá spolek AutoMat ve spolupráci s lokálními organizátory, ke kterým se řadí i město Opava.

„Stejně jako vloni chystáme pro všechny zapojené cyklisty, chodce a běžce mnoho pěkných akcí na triko a s pomocí sponzorů také řadu lákavých výher. Budeme rádi, když do pedálů šlápneme společně. Sestavte tým a přidejte se k nám!“ vyzývá k účasti Kateřina Durčáková, jedna z koordinátorek opavské akce.

Květnová výzva Do práce na kole probíhá po celý květen (od 1. do 31. 5.), kdy se účastníci a účastnice dopravují z práce a do práce na vlastní pohon.

„Tým můžete vytvořit nejen ve firmě, ale také v rodině, mezi sousedy anebo se zapojit jako jednotlivci. Počítají se i udržitelné cesty na nákup, na návštěvu, s dětmi do školy na kole, na koloběžce, na skejtu, inlajnech, pěšky nebo poklusem,“ doplňuje Michaela Býmová z opavského týmu.

V roce 2023 se výzvy zúčastnilo více než 25 000 lidí z 2 500 firem, a to v 52 městech! Podaří se nám rekord překonat?

 

Proč do toho jít?

 • Podpoříte svou fyzičku a psychickou pohodu.
 • Výzva je o týmu. Poznáte své kolegy zase jinak a lépe, užijete si spolu spoustu zábavy. Třeba když společně zajedete na některou z Akcí na triko.
 • Ušetříte náklady za pohonné hmoty.
 • Snížíte emise CO2, přispějete k lepšímu životnímu prostředí ve městě.
 • Bezmotorovou cestou do práce a z práce pomůžete přírodě a planetě.
 • Možná díky výzvě poznáte své město zase jinak.

Jak na to?

 • Zaregistrujte se.
 • Jezděte a choďte.
 • Zapisujte si své cesty.
 • Odebírejte newsletter a vyhrajte ceny.
 • Užijte si doprovodné akce na triko!

 

Jízda na kole se stává každoročně čím dál oblíbenější, nejen po nástupu sdílených kol, díky kterým se stali nadšenými cyklisty i lidé, kteří kolo ani nevlastní, ale také díky tomu, že pohybovat se v teplejších měsících na kole je mnohem příjemnější, než ztrácet čas v dopravních zácpách.

Kola se zkrátka staly oblíbenými společníky i dříve zarputilých „nejezdičů“.

Pokud ale hledáte odpověď na otázku proč vyrazit Do práce na kole, tak pro vás máme odpovědi, a to rovnou 8!

1. Lepší fyzička

Připravte své tělo na aktivní sezónu! S Květnovou výzvou Do práce na kole, pěšky či poklusem se rozhýbete! Pravidelný pohyb snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění i cukrovky. Tak proč to nestihnout během cestování do a z práce nebo dalších cest po městě a mezi městy? Přidejte se k našim výzvám a uvidíte sami, že se vám nebude chtít přestat. Jak na to?

Registrace do Květnové výzvy Do práce na kole 

2. Psychická pohoda

Ve zdravém těle zdravý duch platilo a platí stále. Při chůzi, běhu čí jízdě na kole se vylučují hormony štěstí, pohyb pomáhá bojovat s depresemi i úzkostí, zvyšuje kvalitu spánku. Přidejte se k výzvám Do práce na kole, pěšky či poklusem a vyzkoušejte si to v květnu sami. Budete na sebe pyšní a ještě zjistíte, že pečovat o své duševní zdraví je krása!

3. Společné zážitky stmelují týmy

Sestavte s kolegy a kolegyněmi nebo kamarády a kamarádkami tým a pojďte do toho s námi. Ať už pracujete hlavou, nebo rukama, účast ve výzvě vám pomůže poznat kolegy trochu jinak a přinese spoooousty zážitků ke sdílení. A sdílení lidi sbližuje.

4. Méně emisí

Čím dříve přešaltujeme na udržitelnou dopravu, tím lépe se nám bude v našich městech dýchat. A pokud se nechceme v létě upéct k smrti, nakonec nám stejně nic jiného nezbyde. Jen během Květnové výzvy se nám každý rok v rámci celého Česka daří šetřit přes  700 tun CO2, což je totéž, kolik zvládne absorbovat 700 stromů za 100 let! Účastí ve výzvě si doslova kupujeme čas!

Příroda i budoucí generace vám poděkují

5. Úspora peněz

S našimi výzvami ušetříte! Doprava autem je nejen stresující, ale také neekonomická. Mezinárodní výzkumný tým, který náklady na vlastnictví a používání auta vyčíslil, došel doslova k dechberoucím číslům. Kdo chce být bohatý, jezdí minimálně v květnu udržitelně. A pak jede třeba na dovolenou. Pojďte do toho s námi i vy.

6. Šťastní zaměstnanci

Za 73 % účastnic a účastníků výzvy Do práce na kole, pěšky či poklusem platí startovné jejich zaměstnavatelé. Vědí totiž, že lidé, kteří se dopravují aktivně, čerpají méně sickdayů, staví se pozitivně i dalším výzvám a jsou týmovějšími hráči. Podpora městské cyklistiky se firmám vyplatí! Své o tom ví i Cyklozaměstnavatelé roku, třeba skupina ÚJV Řež. Přidejte se k výzvě i vy a zapojte se do soutěže o titul, který oceňují nejen zaměstnanci, ale i obchodní partneři, zákazníci nebo konkurence.

7. Příklad pro děti

Naše dnešní dopravní návyky tvoří budoucnost našich dětí. Pokud jim vštípíme, že normální je přepravovat se aktivně a udržitelně, s největší pravděpodobností se tak ve svých životech budou dopravovat taky. Mama taxi nikomu nesluší! A po dvou letech v pandemii chybí pohyb nejen dospělým, ale právě i dětem. Zapojte se do výzvy Do práce na kole, pěšky či poklusem a změňte mentální nastavení našich ratolestí.

8. Lepší města

Před sto lety jsme naše města pomaličku začali přenechávat autům. Je čas si je vzít zpátky! Aktivní a udržitelná doprava zlepšuje život v mnoha ohledech a řeší spoustu problémů, se kterými se dnes města perou. Od lokální ekonomiky, přes smysl pro komunitu až po zdravější populaci. Pojďte se námi v květnu přepravovat pěšky, na kole, na skejtu nebo poklusem, vyzkoušejte si to na vlastní kůži a pomozte českým městům zlepšovat infrastrukturu pro aktivní dopravu.

Tak co, půjdete do toho s námi? :)

 

Podrobná pravidla Květnové výzvy naleznete na webu Do práce na kole zde.

Informace o opavských akcích budou postupně přibývat na této webové stránce.