První část obchvatu Opavy byla s předstihem otevřena

Upraveno: 03.01.2020
Ilustrační obrázek
Východní část severního obchvatu Opavy je hotova. V úterý před polednem ji slavnostně otevřeli primátor Opavy Tomáš Navrátil a další osobnosti. Navazující západní část obchvatu by se měla začít stavět na jaře příštího roku.

Východní část severního obchvatu Opavy je hotova. V úterý před polednem ji slavnostně otevřeli primátor Opavy Tomáš Navrátil se svým náměstkem pro dopravu Michalem Jedličkou, náměstek hejtmana Jaroslav Kania či šéf Ředitelství silnic a dálnic České republiky (ŘSD) Radek Mátl. První auta by na silnici měla vyjet v noci na středu. "Každý kilometr silnice, který pomůže dopravně přetížené Opavě, má pro nás cenu zlata. Jsme proto moc rádi, že se první část obchvatu podařilo oproti plánu o několik měsíců dříve otevřít. Věřím, že lidem zejména z Kateřinek se tím hodně uleví," řekl primátor Opavy Tomáš Navrátil, který ve svém projevu poděkoval všem, kdo se nějakým způsobem na přípravě stavby či stavbě samotné podíleli. "Další a zásadnější úleva nastane po dobudování celého obchvatu, na který si budeme ještě pár let počkat. Jsem však optimista a věřím, že teď už to jde a půjde rychleji. Začít stavět by se mělo na jaře příští rok,“ doplnil náměstek primátora Michal Jedlička, který má v gesci mimo jiné dopravu.

Obchvat bude mít pozitivní vliv na Opavu i podle ředitele ŘSD Radka Mátla. „Přeložka silnice I/11 do polohy severního obchvatu odkloní tranzitní dopravu a odlehčí centrální části Opavy. Obchvat také výrazně přispěje ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu ve městě. Součástí stavby jsou i protihlukové stěny o celkové délce více než 1 kilometr,“ uvedl.

Nová silnice vede územím bohatým na pyrotechnické i archeologické nálezy. V rámci přípravného průzkumu se zde našla řada pyrotechniky, letecká puma nebo vyhořelé raketové motory. Archeologové zase narazili třeba na ženskou plastiku starou šest tisíc let.

Stavbu se dvěma novými okružními křižovatkami a pěti mosty realizovalo sdružení ryze českých firem s půlročním předstihem oproti původně plánovanému termínu stavby. Navazující západní část obchvatu by se pak měla začít stavět v polovině jara příštího roku a ŘSD počítá, že hotovo by mělo být do 3 let. ŘSD má již k dispozici pravomocné stavební povolení a v současné době se dokončuje dokumentace pro výběrové řízení, které bude zahájeno ještě letos.

Další informace k severnímu obchvatu najdete v naší předchozí tiskové zprávě (zde).

Fotografie z otevření jsou na Facebooku města. 

Roman Konečný, tiskové oddělení