Co dělat když musím být evakuovaný?
I když všichni pevně věříme, že se ty nejhorší předpovědi a prognózy nestanou realitou, je vždy lépe být připravený, než překvapený a řešit situaci ve stresu a ve spěchu. Tyto řádky jsou určeny všem, kdo bydlí v blízkosti vody nebo dokonce v záplavové oblasti.
Prosíme, pokud víte, že ve vaší blízkosti žije osamělý starší člověk či osoby s psychickým či zdravotním postižením, které by mohly být ohrožené vodou, dejte nám o něm/o nich vědět. Takové osoby zpravidla mají omezené schopnosti komunikace a nemusí být schopné zavolat si sami pomoc. Využít můžete třeba naší speciální linku 553 756 621.
Pokud bydlíte v ohrožené oblasti, připravte si evakuační zavadlo. Jak na to, co a jak zabalit, vám poradí vojáci v tomto videu.
Uklidněte děti, vysvětlete jim, že se neděje nic hrozného a třeba, že je vezmete na výlet. Je vhodné vložit jim do kapsy lístek (nebo napsat na ruku lihovkou) a uvést jméno, adresu a kontakt na vás. Připravte pro ně jejich oblíbeného mazlíka.
Zkontrolujte si mobilní telefon, případně powerbanku, připravte si doklady, léky a věci nutné pro váš život.
Z místností v přízemí a ze sklepů přeneste vše, co nechcete ztratit, do vyšších pater.
Pro domácí mazlíčky, které berete s sebou, a pro hospodářské zvířectvo, které zůstane doma, nezapomeňte zajistit krmivo a vodu.
Pokud by zůstalo vaše auto na místě, přejeďte s ním raději někam, kam voda nedosáhne.
Před odchodem vypněte energie, a to nejen tu elektrickou, ale také vypněte přívod plynu, hlavní uzávěr vody a vše, co by mohla voda poničit.
Při odchodu označte obydlí zprávou o počtu evakuovaných osob a místě vaší evakuace (příbuzní, evakuační centrum atd.), která následně informuje záchranáře a orgány krizového řízení.
Podrobnější informace jsou uvedeny na webu Hasičského záchranného sboru ČR, další pak najdete na grafice Českého červeného kříže:
Informace a pokyny Krizového informačního týmu Ministerstva vnitra ČR
určené pro starosty obcí i veřejnost