Další břehy 2011 – Živel ~ voda
Živel ~ voda (6. 4. – 10. 5. 2011)
Voda jako živel a životadárný fenomén byla motivem dalšího ročníku festivalu. Další břehy tentokrát zkoumaly téma vody ve všech jejích skupenstvích a podobách, zkoumaly, co vše se dá dělat s vodou i ve vodě, co nám voda dává a co dáváme a bereme vodě my. Festival měl tentokrát svého maskota a tím byla žlutá ponorka vyrobená speciálně pro Další břehy v ZUŠ Solná.
Jubilejní ročník začal s předstihem vernisáží fotografické výstavy Voda/Water autorské dvojice Aleny Dvořákové a Viktora Fischera, jejichž černobílá poetika zachycuje krásu vody i výzvu k její ochraně.
Oficiální zahájení proběhlo netradičně v Městských lázních přímo v prostoru bazénu. Vystoupili pražští krasoplavci, proběhl výtvarný tanec vodních víl a ukázka vodního póla, zahrály kapely Helemese a Rotující kedluben a festival zahájil skokem do vody primátor města společně s bohem moří Neptunem.
Hudební ladění v dalším programu obstaraly kapely Nil, Noisecut, Coronach, Ostrý zub nebo pražští RockStars, kteří hráli k tanci po projekci filmu Piráti na vlnách. Na filmové vlně se představily snímky Ondine, Evangelium sv. Matouše a Vincenz Priessnitz, dílo Pavla Linharta, který jím vzdává hold krásám jesenické přírody i jedné z nejvýznamnějších postav tohoto kraje.
I během patnáctého ročníku vytvořili výrazné akce žáci a učitelé ZUŠ Solná. Kromě úvodního tance vodních víl to byla výstava Krajinou vody aneb Co a koho lze potkat ve vodě, na hladině, pod vodou, v krystalech ledu, oblacích páry, na duhovém polokruhu, hravé a nápadité Probouzení opavských fontán a kašen a Zrození. Svou tradiční výstavu připravila i ZŠ T. G. Masaryka.
Zemím sněhu a ledu se věnoval kytarista Lubomír Brabec s recitálem a vyprávěním o cestách na Antarktidu nebo horolezec Kamil Bortel, který se pokoušel zdolat himalájskou osmitisícovku Lhotse. O nesmírnosti moří a oceánů vyprávěl jachtař Jaroslav Korytář. Robin Šóen Heřman hovořil o vodě a jeho mystériu v japonské tradici, připravil také ukázku tradičního čajového obřadu. Bohumil Vurm a Zuzana Foffová pak připravili pořad Symbolika vína s ochutnávkou šesti výjimečných vzorků vinařských oblastí České republiky. Výtvarník a performer Vladimír Havlík promluvil o land artu a akční tvorbě.
Na programu byla také tři divadelní představení. Jako první se představily dvě mladé herečky s novocirkusovým představením Postav na čaj. Následovalo pražské studio Ypsilon se svou zábavnou Rusalkou nejen podle Dvořáka. A hokejovou divadelní chuťovku podávalo Městské divadlo Kladno a jejich Jaromír Jágr, Kladeňák.
Voda hrála svou roli i při velikonočních rituálech při setkání koledníků u kašny pod Ptačím vrchem. Hold vodě vzdala i taneční akce Na počest živlům v režii Evy Grambalové a její agentury TanyTany. A na Stříbrné jezero vypluly dračí lodě pod taktovkou Eduarda Voláka, který Opavany seznamoval s nádherným týmovým sportem na vodě.
Další břehy oslavily své patnácté narozeniny křtem DVD a předáním festivalové občanky otcům zakladatelům Petru Rotreklovi a Janu Němečkovi.
Videozáznam můžete zhlédnout zde.
Bonusové video z předávání občanského průkazu festivalu k příležitosti 15. výročí založení festivalu naleznete zde.
Tato akce byla spolufinancována z rozpočtu Moravskoslezského kraje.
Ke stažení
-
Program 15. Dalších břehů [498,12 kB]
-
Programová brožura 15. Dalších břehů [1,94 MB]
-
Plakát 15. Dalších břehů [4,87 MB]