Opava bude Zdravá i bez národní sítě

Upraveno: 23.12.2019
Ilustrační obrázek
Po devíti letech vystoupí Slezská metropole z Národní sítě Zdravých měst, ke které se připojila v roce 2011. Nezříká se přitom aktivit, které jsou pro město přínosné, chce je ale vést jinak a efektivněji.

Po devíti letech vystoupí Slezská metropole z Národní sítě Zdravých měst, ke které se připojila v roce 2011. Nezříká se přitom aktivit, které jsou pro město přínosné, chce je ale vést jinak a efektivněji. „Dále budeme pokračovat v akcích, jako je pořádání diskusního fóra o problémech Opavy či v rozdělování participativního rozpočtu, kdy o financování projektů rozhodují sami občané. Jen již nebude nutné používat metodiku Zdravých měst, která je pro nás v této chvíli svazující a zbytečně administrativně zatěžující. Opava má své vlastní specifické problémy a metodika stanovená pro celou republiku už bohužel většinou nevyhovuje konkrétním potřebám našeho města,“ vysvětlila mluvčí Opavy Lada Dobrovolná a doplnila: „Mimo jiné, což ale není hlavním důvodem vystoupení z Národní sítě, tak odpadne povinnost platit roční stotisícový poplatek jako členský příspěvek“.  

Po vystoupení ze sítě Zdravých měst bude Opava dále pokračovat v plnění Místní agendy 21, která vychází z mezinárodního dokumentu OSN. Jedná se o globální strategický a akční plán světového společenství, který stanovuje konkrétní kroky směrem k  udržitelnému rozvoji. Obsahuje mimo jiné doporučení samosprávám, jak zapojovat občany do rozhodování o dění ve městě. „Chtěla bych ujistit všechny Opavany, že je i nadále hodláme zapojovat do dění ve městě a že nás i nadále budou zajímat jejich podněty a názory. Pro běžné občany se nic nemění, jsme na radnici pro ně a vždy budeme připraveni s nimi o problémech města hovořit,“dodala na závěr první náměstkyně primátora Hana Brňáková, která má Místní agendu 21 ve své gesci.

Lada Dobrovolná
tisková mluvčí