Hned dvě opavské školy na závěr školního roku slavnostně otevřely nové zázemí
Ve středu 18. 6. představila Základní škola T. G. Masaryka svou unikátní přírodovědnou učebnu. „Jedinečnost učebny spočívá v tom, že většinu pomůcek vyrobily samotné děti. Zakoupené moderní laboratorní a terénní vybavení doplňují originální preparáty, herbáře a další sbírky místní přírody. Žáci učebnu také vlastnoručně vyzdobili, třeba trojrozměrnými modely lesních zvířat.“, vysvětluje koordinátorka celého projektu, Marie Provázková.
Děti se podílely i na doprovodném programu akce. Ten zpestřily mažoretky, hudební vystoupení a divadelní pohádka O sněhové vločce. Malí i velcí mohli otestovat své znalosti v badatelských soutěžích. Návštěvníci se kupříkladu dozvěděli, jak pracovat s hvězdářským dalekohledem, zjistili, co určuje barvu květin, anebo si prohlédli mikroskopické preparáty z domácnosti.
Hned následující den předvedli výsledky své práce také zaměstnanci Mateřské školy Riegrova. V rámci projektu „Jak se hraje na zahradě“ zde vybudovali hmatovou stezku, bylinkovou zahrádku, vrbové týpí a kopec. „Naším cílem bylo proměnit část zahrady na zelenou učebnu s využitím přírodních prvků pro hry a výchovně vzdělávací práci s dětmi. Děti potřebují realitu samy aktivně objevovat, zapojit své smysly a přímým kontaktem s přírodou získat vlastní zkušenosti. Snažili jsme se proto vytvořit prostředí, které bude jejich zájem podněcovat.“, říká ředitelka Anna Pavelková.
Zahradní slavnost zahájilo pěvecké vystoupení dětí, poté ředitelka školky poděkovala firmám a přátelům MŠ, kteří se na realizaci podíleli. Zahradu může od dubna do listopadu volně navštěvovat také veřejnost.
Oba projekty byly podpořeny z grantu Moravskoslezského kraje na environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu, realizaci učebny podpořilo také statutární město Opava.