Opava dostane moderní zimní stadion

Upraveno: 02.03.2022
Ilustrační obrázek

Město získalo všechna potřebná povolení, zásadní rekonstrukce zimního stadionu může na jaře začít. Desetiletí neudržovaný stadion nahradí nová, moderní budova podle návrhu studia QARTA architektura. A to navzdory tomu, že stát, doufejme jen dočasně, zastavil vyplácení dotací. V Opavě tak vyroste sportovní stánek odpovídající 21. století určený zejména pro lední sporty pro děti, mládež a veřejnost. Hotovo by mělo být koncem příštího roku.

„Mám radost z toho, že se konečně výrazně posunujeme. Příprava projektu včetně dořešení majetkoprávních sporů z minulosti ohledně přilehlého bývalého autosalonu potřebovala svůj čas. Našli jsme však řešení a léta zablokovaný projekt se nám konečně podařilo uvolnit. Teď je vše hotovo a připraveno k vysoutěžení stavební firmy. A na konci hokejové sezony můžeme začít stavět,“ řekl primátor Tomáš Navrátil s tím, že připravena je i žádost o dotaci na Národní sportovní agenturu (NSA), která bude podána ihned, jakmile vláda dotační systém obnoví. Stavět se však bude i v případě, že město s dotací neuspěje.

Krytý zimní stadion v Opavě už léta nevyhovuje. Stavba je ve špatném stavu, neposkytuje návštěvníkům komfort, na který jsou zvyklí jinde. Proto se město rozhodlo tuto budovu z 50. let minulého století zásadně zrekonstruovat a místo ní postavit moderní stadion, kde se kromě ledových sportů mohou pořádat i jiné sportovní, kulturní či společenské akce. „Stávající zimní stadion přestal plnit svoji funkci, je morálně zastaralý a technologicky nevhodný. Jedná se o nepřehlednou změť mnoha úprav, dostaveb a přestaveb, která dávno nefunguje. Neposkytuje ani základní komfort, který hráči, veřejnost a návštěvníci stadionu očekávají. Základním úkolem obnovy stadionu je vytvoření moderního sportovního zázemí, které bude sloužit nejen současným potřebám výchovy mládeže, ale také veřejnému a komerčnímu užívání. Nově budou vytvořeny plochy pro nácvik střelby, stability, rychlosti bruslení,“ vysvětlil primátor Navrátil. 

Rekonstrukce začne na jaře demolicí budov, které nemají historickou hodnotu nebo nejsou potřebné. Odstraněny budou dodatečně postavené ocelové tribuny a také část restaurace vysunutá do vnitřního prostoru. Na původních betonových stupních tribun zimního stadionu jsou navrženy nové pro 1,8 tisíce diváků s parametry pro druhou hokejovou ligu. Vyšší soutěž je pro město finančně neúnosná.

Zásadním úkolem obnovy areálu je vytvoření sportovního a wellness zázemí v moderní třípatrové budově. Podsvícení lamel umožní slavnostní osvětlení celého areálu. Svým výrazem bude působit jako přirozený poutač, návěstí pro diváky, a zapojí tak stavbu do společenského života města.

Nejčastější fámy okolo rekonstrukce zimáku

Okolo této stavby koluje na sociálních sítích velké množství zavádějících informací. Pojďme se podívat na nejčastější z nich a uvést je do pravdivého kontextu.

Město na stavbu nemá peníze a jen se více zadluží

Není to pravda. Město opakovaně oznámilo, že chce stavbu zaplatit z ušetřených peněz. Radnice samozřejmě požádá i o případnou dotaci Národní sportovní agenturu, se kterou o tom už v minulosti jednala,

a NSA se projekt líbil. Jenže vláda zatím pozastavila všechny dotace a i dotační tituly chce „osekat“. Jakmile vláda dotace obnoví, město žádost podá. Pokud ne nebo neuspěje, stavbu pokryje z vlastních zdrojů. Soutěž se připravuje formou Design and Build – tzn. urychlení dokončení, zastropování nákladů apod.

Neřeší se rekonstrukce střechy a statika 

Je to dlouhodobě opakovaný nesmysl. Statika je vyhovující a opírá se o statický posudek. Statické posouzení nosných rámů střešní konstrukce stadionu odpovídá současným stavebním normám. Bez toho by nebylo vydáno stavební povolení. 

Není vyřešeno skladování čpavku

Současné předpisy jsou velmi přísné, pokud by tato věc nebyla vyřešena, město by nikdy nedostalo povolení. Čpavek se jako chladicí médium používá už ve stávajícím stadionu. V okolí jsou bezpečnostní detektory, které i v případě sebemenšího úniku okamžitě alarmují hasiče. Množství skladovaného čpavku je zanedbatelné, je ho zde mnohokrát méně než například v nedalekých mrazírnách. Žádná jiná chladicí technologie srovnatelná s čpavkem bohužel neexistuje. Často zmiňovaná solanka neumí vyprodukovat stejně kvalitní led. Bezpečnost technologií bude při stavbě dozorovat i odborný zástupce Moravskoslezského kraje. 

U stadionu chybí parkovací místa

Celé roky bylo u stadionu pouze jedno parkoviště, které dostačovalo. Kapacita parkovacích míst splňuje normové požadavky, stavební úřad by jinak ani nemohl stavební povolení vydat. Kromě parkoviště hned vedle stadionu budou už letos na jaře v docházkové vzdálenosti dva parkovací domy (náměstí Osvoboditelů a nový ve Skladištní ulici u nádraží Opava východ s celkovou kapacitou okolo 500 míst), takže míst k parkování bude v této lokalitě dostatek. Pokud by se mělo stavět v této lokalitě další parkoviště, v úvahu připadá pouze podzemní, které by stavbu o nejméně 200 milionů korun prodražilo a dokončení by se posunulo o nejméně další dva roky.

Proč se stadion rekonstruuje? Nebylo by lepší postavit stadion nový?

Projektový tým, který možnosti konzultoval i s dalšími odborníky, zvažoval všechny varianty, tj. nový stadion v Městských sadech, i stadion typu ICERINK v lokalitách např. opět v Městských sadech, v lokalitě Sokolka na Fügnerově ulici, Karnola apod., nebo právě rekonstrukci. Řešilo se rovněž, zda město velikosti Opavy potřebuje dva stadiony, což se ukázalo jako neekonomické. Odborníci vyhodnotili jako nejlepší variantu rekonstrukci stávajícího stadionu a zastupitelé tuto variantu schválili. Proti stavbě nového stadionu hovořila zejména vysoká cena a v širším centru Opavy by zůstala prázdná budova stávajícího stadionu, který má svou historii (nejstarší dosud provozovaný krytý stadion v českých zemích). Město opustilo i předchozí projekt na rekonstrukci, který byl násobně větší než projekt stávající a který by byl značně neekonomický na provoz.

Není vyřešeno náhradní kluziště, po dobu stavby tak Opavané nebudou mít kde bruslit 

Samotná rekonstrukce začne až po konci jarní sezony. Náhradní led se řeší. Ve hře je několik variant. První varianta je pronajmout si stávající zimní stadion v Kravařích. Velmi slibně vypadá druhá varianta, že by si město dočasně pronajalo část blízkého areálu bývalé Karnoly a zde by vyrostlo provizorní kryté kluziště o rozměrech 60 x 40 metrů. Podobné úspěšně funguje například ve Zlíně (Cream Tyger Hockey Arena – CTHA). To by zde mohlo být nejméně pět let. Městu by provizorní kluziště včetně technologií zůstalo a mohlo by ho provozovat pro veřejné bruslení. Finální rozhodnutí v této věci padne v nejbližší době.

 

Roman Konečný
Tiskové oddělení