Polák Frantiszek Kubica dostane pamětní desku

Upraveno: 23.02.2024
Ilustrační obrázek

Rada města Opavy souhlasila s vybudováním pietního místa, o které požádala Opavu Polská republika. „Na vedení města se obrátil konzul Polské republiky v ČR Stanislav Bogowski a požádal nás o souhlas se zřízením pietního místa na uctění památky Frantiszka Kubici, občana Polské republiky, který byl mučen a popraven fašisty za II. světové války,“ uvedl k rozhodnutí Rady města Opavy náměstek primátora Vladimír Schreier.

Frantiszek Kubica se narodil v roce 1917 a patřil mezi Poláky, kteří byli v protektorátu nasazeni na nucené práce jako výpomoc v zemědělství. Kubica byl přidělený jako kočí na statku v Kateřinkách, kde se seznámil s českým prostředím a stal se neoficiálním mluvčím polských pracovníků. Jedné neděle ale odmítl pracovat a majitelka statku ho udala příbuznému říšskému Němci. Když si pro Kubicu přišlo gestapo, utekl a skrýval se v polích, ale při německé razii po požáru opavského cukrovaru byl odhalen a zatčen. Následně byl pro výstrahu ostatním popraven opavským gestapem 13. ledna 1943 v Oticích.

Celý Kubicův příběh si můžete přečíst na stránkách Knihovny Petra Bezruče, kde se ale jeho jméno uvádí česky jako František Kubica. Frantiszek Kubica je pohřbený na Městském hřbitově v Opavě a na hrobovém místě, kde je uložen, by mělo vzniknout pietní místo s pamětní deskou. Vše bude realizováno a financováno Polskou republikou.

Následně bude toto pietní místo zařazeno do Centrální evidence válečných hrobů, kde jsou prezentovány informace o válečných hrobech a o osobách v nich pohřbených nebo osobách připomínaných na pietních místech.

Rada města současně souhlasila s tím, že pietní místo bude zbaveno poplatku za nájem hrobového místa a za služby spojené s nájmem hrobového místa. 

 

Martin Kůs
tiskové oddělení