Zpětný odběr elektrozařízení a sběr monočlánků
Místa určená ke sběru elektrozařízení
Sběrné dvory, viz: Sběrná místa a stavební odpad
Elektroprodejny: obvykle „kus za kus“
Rozmístění kontejnerů na elektrozařízení na území města Opavy naleznete v mapové aplikaci s názvem Sběrné dvory a třídění odpadu umístěné na mapovém portále města.
Červené kontejnery jsou většinou umístěny u již vzniklých separačních stání na tříděný odpad a to v těchto lokalitách - Olomoucká ulice č. 81 naproti prodejny květinářství Slunečnice; Nerudova ulice – kontejnerové stání vedle domu č.42; u Vaškova náměstí za prodejnou Jednoty; kontejnerové stání - křižovatka ulic Liptovská x Hlavní; Bílovecká ulice 62 – kontejnerové stání vedle prodejny „Moravice“; kontejnerové stání na křižovatce ulic Holasická x Grudova; kontejnerové stání na křižovatce ulic Rolnická x Na Pastvisku – naproti vchodu do marketu Billa; kontejnerové stání na ulici Solná; Opava – Vlaštovičky, Bruntálská ulice – kontejnerové stání u sportovního centra Vlaštovka; Opava – Komárov, Požárnická ulice – kontejnerové stání vedle hasičské zbrojnice; Opava – Malé Hoštice, U Kaple - stání u budoucího obecního domu; Opava – Kateřinky, u výjezdu z areálu Magistrátu města Opavy na Krnovské ulici.
Zpětný odběr elektrozařízení
Chystáte se koupit novou chladničku, televizi nebo třeba úspornou zářivku? Při zjišťování ceny můžete na cenovce nebo na informační ceduli najít informaci o „recyklačním poplatku“, kterým při koupi nového výrobku přispíváte na ekologické zpracování starého, který Vám již dosloužil.
Změnou zákona o odpadech byla výrobcům elektrických a elektronických zařízení, stanovena nová povinnost – zajistit a také financovat zpětný odběr a zpracování použitých elektrozařízení. Cílem tohoto opatření, přijatého v souladu s právem Evropského společenství, je zajištění ekologického zpracování a zejména recyklace surovin získaných demontáží těchto elektrozařízení, tedy šetření primárních přírodních zdrojů. Dále se díky zavedení tohoto systémového opatření předejde zatížení životního prostředí škodlivinami, neboť vyřazená elektrozařízení nebudou končit společně s ostatním směsným odpadem z domácností na skládkách. Jedná se o zářivky, úsporky, televize, monitory, fény, ledničky, počítače, přehrávače, mobily, mikrovlnné trouby, hračky a další zařízení.
Elektrozařízení není běžný odpad. Použité domácí elektrospotřebiče, nářadí, nástroje již nejsou podle zákona odpadem, ale zpětně odebíraným elektrozařízením. Toto je však splněno jen tehdy, jedná-li se o kompletní použitý výrobek. V případě demontáže částí elektrozařízení se elektrozařízení stává odpadem a za jeho likvidaci musí město platit. Navíc v případě neodborné demontáže chladicích zařízení dochází k úniku freonů a tím se podílíme na ničení ozónové vrstvy, podobně platí, že případný únik rtuti ze zářivek má negativní vliv na zdraví.
Systém zpětného odběru a ekologického zpracování elektroodpadu však nemůže fungovat bez aktivního a vstřícného přístupu spotřebitelů. Každý, kdo odevzdá třeba jen jednu nefunkční zářivku na místě k tomu určeném, to znamená v místě zpětného odběru (sběrné dvory) nebo při nákupu nového výrobku přímo v prodejně, přispěje k ochranně životního prostředí.
Závěrem zdůrazňujeme, že zpětný odběr elektrozařízení (např. kompletní lednice nebo fén) je prováděn zdarma nejenom pro občany města Opavy, ale i pro občany okolních obcí a pro právnické osoby a fyzické osoby oprávněné k podnikání, a to na rozdíl od odpadů (např. nekompletní lednice), který město zajišťuje pouze pro občany města.